CİLT SOYMA VE LEKE GİDERME

Kimyasal Peeling 

Kimyasal Peeling yani kimyasal soyucular en sık leke, iz ve kırışıklık tedavisi gibi kozmetik nedenler için uygulanır. Ayrıca kimyasal peeling yüzdeki sivilce izlerini hafifletmek ve sivilceyi tedavi etmek, kanser öncüsü lezyonları gidermek amacı ile kullanılmaktadır.

Sivilce, rozase ve leke tedavisinde kimyasal peeling yardımcı bir tedavi yöntemidir. Kimyasal peeling deriye kimyasal solüsyon sürülerek, derinin üst tabakasını soyup deriyi iyileştirme ve düzeltme amacı ile kullanılmaktadır.

Kimyasal Peeling  işlemin derinlik seviyesine göre; yüzeysel, orta ve derin olmak üzere sınıflandırılır. Bu sınıflandırma kimyasal peeling yöntemini derinin hangi tabakasına kadar soyulma yaptığına göre yapılmaktadır. Günümüzde, yüzeysel ve orta derinlikteki  kimyasal peeling uygulamaları daha sık yapılmaktadır. Derin kimyasal peeling uygulamalarının yerine lazer ile soyma ve dermabrasyon yöntemi daha çok tercih edilmektedir.

Yüzeyel kimyasal peeling haftalık aralıklarla uygulanabilirken, orta derecedeki kimyasal peelingler 3-6 ay aralıkla uygulanabilir.

Bütün kimyasal peeling uygulamalarının seyrek görülen belli riskleri vardır. Kimyasal peeling mutlaka uzman bir hekim tarafından uygulanmalıdır.

YÜZEYSEL PEELİNG

Yüzeysel kimyasal peeling en çok kullanılan maddeler alfa -hidroksi asitler (AHA veya meyve asitli peeling ), beta- hidroksi asit (BHA), jessner solüsyonu ve düşük konsantrasyolu triklorasetik asit (TCA) 'tir. Tüm bu ürünler ciltte soyulmayı arttırıcı etki gösterir. Böylece hücre yenilenmesi hızlanmış olur. Kimyasal peelingte derinin üst tabakası soyularak, derinin pürüzsüzleşmesi sağlanır.

YÜZEYEL KİMYASAL PEELİNG UYGULAMA NEDENLERİ

  • Düzensiz , kuru cildin düzenlenmesi
  • Ince kırışıklıkların giderilmesi
  • Sivilce tedavisi
  • Leke problemlerinde

KİMYASAL PEELİNG ÖNCESİ HAZIRLIK

Kimyasal peeling  öncesi ve seans aralıklarında A vitamini türevi retinoik asitli krem veya düşük konsantrasyonlarda AHA 'lı krem veya yıkama jelleri kullanılmalıdır. Bu ürünler kimyasal peelinglerin etkinliğini arttırır. Leke tedavisi görenlerde bu ürünlerin yanı sıra leke giderici kremler mesela Hidrokinon eklenir.

KİMYASAL PEELİNG UYGULAMALARI

Kimyasal peeling muayenehane ortamında uygulanabilir. Ameliyathane şartları gerektirmez.

Yüzeyel kimyasal peeling uygulamaları esnasında sadece hafif bir batma duygusu yaratmaktadır.Kimyasal peeling Anestezi gerektirmez.

KİMYASAL PEELİNG TEDAVİ SONRASI

Yüzeyel peelingten sonra geçici kızarıklık, kabuklanma ve soyulma olabilir. Bu tür şikayetler peeling cilt tipine göre ayarlanarak giderilebilir.

KİMYASAL PEELİNG SONRASI NORMAL HAYATA DÖNÜŞ

Yüzeyel kimyasal peeling ile geçici kızarıklık, kabuklanma ve kuruluk günlük yaşam ve çalışma hayatını engellemez. Düzenli uygulanan kimyasal peeling  tedavisinden sonra cilt daha canlı ve parlak hale gelir. Mutlaka kimyasal peeling tedavi sonrası ve seans aralıklarında günlük cilt bakımında güneşten koruyucu krem kullanılmalıdır.

KİMYASAL PEELİNG SONRASI BAKIMl

  • Tedavi alanları serin tutulur ( örneğin yatıştırıcı su spreyleri)
  • Kabuklar koparılmamalıdır. Iz kalabilir.
  • Yüzeyel kimyasal peeling sonrası hafif nemlendiriciler, derin kimyasal peeling sonrası yoğun nemlendiriler kullanılır.
  • En az 6 ay güneşten korunulmalıdır.
  • Tavsiye edilirse geceleri retinoik asit, AHA veya hidrokinon kullanılabilir.

KİMYASAL PEELİNG SONRASI YENİ GÖRÜNTÜNÜZ

Yüzeyel  kimyasal peeling sonrası daha sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü oluşur. Tedavi devam ettikçe cildin yapısı daha sağlıklı bir hale gelir.

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !